SESJE

SESJE W TECHNICE KOLODIONOWEJ

Zapraszam na niepowtarzalne sesje zdjęciowe, wykonane historyczną techniką “mokrej płyty kolodionowej”, wynalezioną 170 lat temu!

Podczas tej niezwykłej podróży w czasie, przy wykorzystaniu zabytkowych aparatów wielkoformatowych, przygotowuję zdjęcia na szklanych płytach o formatach 13x18cm oraz 18x24cm.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość obejrzenia całego procesu, od naświetlenia, po wywołanie i utrwalenie zdjęcia. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, z jednej strony będące lekcją historii, a z drugiej mające coś z magii (jedna z moich małych modelek stwierdziła, że jestem prawdziwym Harrym Potterem 😉 ).

Sesję możemy wykonać w moim studio w Pruszkowie, lub w dowolnym miejscu, z wykorzystaniem mobilnej ciemni.

Oto kilka pomysłów, które możemy zrealizować:

  • sesje stylizowane
  • sesje rekonstrukcyjne
  • sesje ślubne i narzeczeńskie
  • sesje portretowe
 

Technika kolodionowa wynaleziona została przez Frederica Archera w 1851 r. i jest to jedna z pierwszych technik negatywowych. Obraz powstaje na płytach szklanych lub metalowych, pokrytych warstwą kolodionu (roztwór bawełny strzelniczej, eteru i etanolu). Płyty, przed wykonaniem zdjęcia, uczula się w azotanie srebra. Dzięki temu w kolodionie powstają światłoczułe halogenki srebra.

Nazwa “mokra płyta” wzięła się od tego, że cały proces – od przygotowania płyty, poprzez zdjęcie i wywołanie – należy wykonać, póki warstwa kolodionu jest mokra. W zależności od temperatury i wilgotności, fotograf ma od kilkunastu do 30 minut. Wymusza to konieczność posiadania “pod ręką” ciemni fotograficznej. Niektórzy fotografowie, w tym i ja, stworzyli ciemnie mobilne, pozwalające wykonać i wywołać fotografie w każdym miejscu.

Fotografie kolodionowe charakteryzują się niemożliwą do podrobienia głębią, wrażeniem trójwymiarowości, oraz bardzo dużą trwałością. Wiele płyt wykonanych w XIXw. przetrwało do naszych czasów w znakomitym stanie, bez oznak żółknięcia, czy blaknięcia.

Cennik pojedynczego zdjęcia w studiu:

  • format 13x18cm: pierwsze: 250zł, kolejne 200zł
  • format 18x24cm: pierwsze 350zł, kolejne 250zł
  • format 26x32cm: pierwsze 450zł, kolejne 350zł

W cenie zdjęcie na szkle, oprawione w antyramę oraz cyfrowy skan w wysokiej rozdzielczości.
Gotowe zdjęcie jest do odbioru w ciągu 2 dni (możliwa wysyłka).

W przypadku zdjęć plenerowych, cena jest ustalana indywidualnie.